Озерянська громада: перші кроки у 2020 році з новими викликами

Дата: 10.02.2020 12:12

Озерянська громада: перші кроки у 2020 році з новими викликами

Озерянська об’єднана територіальна громада була створена у 2019 році, об’єднавчі процеси тут тривали впродовж 2017-2018 років. Об’єднанню передували палкі дискусії та суперечки, громада пройшла не простий шлях. Але вистояла, й у червні 2019 року тут пройшли перші вибори.

У становленні та розвитку Озерянській громаді системно допомагають експерти Чернігівського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою». Днями відбулася виїзна консультація Ірини Кудрик, директорки Чернігівського РО, та Олександра Мельника, радника з муніципальних фінансів та управління Чернігівського РО, до Озерянської ОТГ.

Під час консультації експерти спільно з представниками громади проаналізували організацію роботи ради, її виконавчих органів, наддали роз‘яснення щодо ефективного виконання бюджету, належного управління закладами та установами освіти, соціального захисту, які громада нещодавно прийняла в комунальну власність.

«Після перших виборів у червні півроку працювали без реальних повноважень і ресурсів. Нарешті з 1 січня 2020 року Озерянська громада отримала реальні інструменти для організації життєвого простору своїх мешканців. До бюджету громади почали надходити додаткові податки та гарантовані державні трансферти», - розповіла Ірина Кудрик.

І додала, що перші шість місяців громада не чекала настання прямих бюджетних відносин, а працювала на перспективу. Озерянська громада провела інвентаризацію майна та ресурсів на своїй територій, впорядкувала установчі документи, почала формувати спроможну освітню мережу.

У січні Озерянська сільська рада прийняла в комунальну власність з району 4 загальноосвітніх заклади та створила орган управління освітою. Як розповів Сергій Дмитренко, Озерянський сільський голова, цей же підрозділ організовує роботу закладів культури в громаді.

Свого часу експерти Чернігівського РО рекомендували впорядкувати мережу всіх закладів культури в громаді. Представники громади дослухалися порад та створили комунальний Центр культури і дозвілля, який об‘єднав клуби та бібліотеки в ОТГ.

Сільська рада створила комунальний Центр надання соціальних послуг для одиноких непрацездатних громадян. Звернувшись до Центру, літні люди мають можливість перебувати на стаціонарі або соціальний працівник приходить додому. Крім того, у стаціонарному відділенні соціальні послуги отримують старші люди з Варвинської ОТГ та із сусідніх сіл, які ще не увійшли до ОТГ.

Керівник громади Сергій Дмитренко розповів, що його команда постійно працює над пошуком можливостей для покращення якості послуг та додаткових джерел доходів. Постійно ведеться діалог із платниками податків щодо податкових надходжень та легалізації доходів, проводять інвентаризацію землі, чекають передачі державою земель сільськогосподарського призначення.

Громада уклала угоду про профільне навчання для молоді спеціалістами з сусідньої Полтавської області. Викладачі Лохвицького навчального комбінату приїздять в Озеряни вчити старшокласників кермуванню транспортними засобами.

Сьогодні вже є плани на відновлення і розвиток інфраструктури в громаді. На думку експертів Чернігівського РО, для Озерянської громади сьогодні є дуже важливим діалог із сусідніми селами для розширення меж громади і підсилення її спроможності.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» підтримує децентралізацію та регіональну політику в Україні, реалізується за участі ряду донорів та спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.